0
Toidurännakud

Mandlitäidisega õunagalette

Pühapäeva pealelõunad on otsekui loodud koduseks küpsetamiseks. Siia pika päikesepaistelise nädalavahetuse lõppu sobib imeliselt üks mandlimekiga päikeseratas, see tähendab õunaratas, prantsuse moodi. Lääne-Euroopas seostatakse seda just Kolmekuningapäevaga, aga no las olla. Galette võib igal ajal teha. Vabadust on selle piruka puhul palju. Kui tahad, vaheta jahu. Kui tahad, vaheta täidist – õunte asemel sobivad igat sorti puuviljad või marjad, võta siis pirnid, virsikud või mustikad. Igale ühele oma!

Üks mu lemmikuid toidublogisid on norraka Trine Sandbergi blogi, mida jälgin juba aastaid. Trinel on hästi mõnusad nädala toidu menüüd. Aga vahel vaatan ma tema blogi lihtsalt niisama, ilusate toidupiltide pärast. Galette olen ma teinud varemgi. Mu lemmikute seas on kindlasti mustikagalette ja pirnigalette. Aga vaat mandlitäidisega, mmmm…. Mandlitäidisega pole varem teinudki. Nisujahu mulle ei meeldi, seetõttu vahetasin jahu välja. Asemele valisin täistera kaerajahu. Ammused prantslased kasutasid kindlasti galette’ide küpsetamisel vahel ka teralisemat jahu, võin pea anda. Mis ma kehvem olen 😀

Aga eks nisujahuga tuleb see pirukas krõbedam. Igaüks ise vaatab. Siinkohal võin lihtsalt kinnitada, et kaerajahuga saab ka superkenasti teha, jääb veidi muredam ja väga nämma tuleb välja.

ÕUNAGALETTE’i TAIGEN

175 gr jahu, mina panin kaerajahu, originaalis on nisujahu

2 spl tuhksuhkrut

näpuotsaga soola, või kaks

150 külma võid

2-3 spl külma vett

pintseldamiseks muna

Lao kõik kaussi ja suru segu näppude vahel kuni või pehmeneb mõnusalt läbi sõrmede ja taigen saab ühtlane. Siis sea taigen külmikusse ootele, no vähemalt pooleks tunniks, aga võib külmas vabalt üleöö seista.

Sel ajal, kui taigen konutab külmikus, jõuad koorida õunad. Võta umbes 4-5 väiksemat õuna. Õuna maitsest sõltub väga palju. Mulle meeldivad koogi sees hapumad õunad. Ent hapumad võivad jääda kõvemaks. Pehmemad ja magusamad õunad küpsevad pirukas kiiremini ja jäävad pärast täidisena mõnusamad. Lisaks tuleb segada mandlitäidis. Sinna läheb:

MANDLITÄIDIS

50 g toasooja võid

50 g pruuni suhkrut (võib ju panna ka valget, aga pruun on parem
ma soovitaks kas demerara suhkrut või palmisuhkrut, viimasega ei jää nii magus)

50 g mandlijahu

üks muna

Pärast siis peale ladumiseks õunaviile

ahjust tulles veel aprikoosimarmelaadi

ja pärlsuhkrut

Sega või, suhkur, mandlijahu ja muna omavahel tihedaks massiks. Kreem see just otseselt pole, ongi selline taigna moodi mass. Võta külmikust taigen, rulli ümaraks. Superhea, kui saad veel korraks taigna külma panna. Mida külmemana see ahju läheb, seda krõbedam tuleb põhi. Galette’i on hea küpsetada ahjuplaadil. Kui oled taigna ahjuplaadile sättinud, siis sinna peale läheb täidis. Määri see kenasti laiali ja rivista õunaviilud peale. Taigna servast on vaja jätta nii palju ruumi, et saaks piruka serva ilusasti keskosa peale tõsta. Päris ära ta ei kata, keskelt jääb pirukas lahtiseks. Ja serva saad munaga üle pintseldada, siis tuleb ilus kuldne. Küpsetada 200 kraadi juures 35 minutit või nii, et pealt oleks pruunikas. Kui piruka ahjust välja võtad, siis pintselda aprikoosimarmelaadiga üle, niimoodi ettevaatlikult, et õunatükid jääksid rõõmsalt läikima. Ja raputa veidi pärlsuhkrut peale.

Ja serveerida valge jäätise või vahukoore ning Rabamari piparmündi-vaarika teega 🙂 mis on saadaval ka hiigelpakis – jube hea tee, seda läheb palju ja tasub varuda. Suure pakiga ostes on hind ka superluks!

Ja tasub siis ikka vaadata ka norra autori ilusaid pilte tema blogis “Trines matblogg”. Tema galette’il on õunaviilud koos koorega ja see punane turritab nii mõnusalt piruka seest välja. Trine mandlitäidisega õunagalette’i retsepti leiate siit: Trine mandlitäidisega õunagalette. Trine soovitab ka, et seda pirukat võib vabalt 1-2 nädalat külmikus hoida, miskit ei juhtu.

Head maiustamist!

Sulle võib ka meeldida

No Vestlus

    Kommenteeri