0
Teerännakud

Talvevarud

Oma esimese saagi talvevarudeks korjasin 7. aastat tagasi, kui elasime korteris ja saime ühel hetkel suure vanakooli aiaga suvila omanikeks. Tänaseks on suvila vahetunud päris oma maja vastu ning mul on olnud võimalus luua oma soovide järgi kujundatud tarbeaed. Nende aastate jooksul on välja kujunenud ka kindlad taimed, mida kasvatan, talveks kogun ja kuivatan.

PIPARMÜNT

Kõige lihtsam (ja lollikindlam) on kindlasti kasvatada piparmünti. Piparmünt on vähenõudlik taim (võiks öelda, et ta kasvab nagu umbrohi) ja laisal aiapidajal võib sellest kiirelt saada metsik džungel (vaata pilti ⇡). Aga samas on tegu ka väga tänuväärse ürdiga, mida saab kasutada läbi kogu suve – veekarahvinis maitsevee tegemiseks, salatites ja kookide kaunistamisel. Minu jaoks on see džungel tegelikult ka väga dekoratiivne, tõeline boho-vibe aias 🙂 Boonusena saab õitsvat piparmünti edukalt panna ka lillevaasidesse ja need lõhnavad buketid sobivad terrassipidudele imeliselt.

Ka värskest piparmündist tehtud tee on mõnus Eesti suveõhtu (selle külmemavõitu) jook. Mündi sorte on sadu, mina ostsin aianduspoest alustuseks 12 erinevat ettekasvatatud münti, klassikalisest piparmündist põneva šokolaadimündini. Kõik nad on aja jooksul kasvanud läbisegi ja ega ma täna neid sorte enam eristada ei suudagi.

Värskena tarbimiseks võib piparmündi lehti korjata terve suve. Oma aia ürtide kuivatamiseks on parim aeg vahetult enne õitsemist (õitseb juunist septembrini). Siis on piparmünt kõige aromaatsem ja annab tee sees palju maitset. Mugav on kuivatada ürte kimpudena, hoida tuleks neid kuivas, otsese päikesevalguse eest kaitstud ja hästi õhutatud kohas. Kuivatatud piparmündi üle talve hoiustamiseks sobivad hästi õhukindlalt suletavad klaaspurgid.

PAKENDITEST

Kõigil muidugi ei ole oma aeda (muide, piparmünti saab edukalt kasvatada ka potis rõdul!) ja seega tuleb talvevarusid täiendada muul moel. Rabamari maheteede loomisel mõtlesime väga palju sellele, et valitud pakend oleks sobilik talvevarude täiendamiseks. Otsides keskkonnasõbralikku pakendit, jõudsime tõdemuseni, et tegelikult on keskkonnale kõige parem see, kui pakendit on minimaalselt või kui seda üldse ei ole. Kaubandus meil siiski päris pakendivabalt veel hästi ei toimi, aga sellele, et osta oma lemmikteed 15 või 20 grammi kaupa, pakume küll lahendust. Kõik Rabamari teed on pakendatud säästlikult 200g pakenditesse (välja arvatud saialill, mis on nii õhuline, et ka suure paki sisse mahub vaid 140g). Pakend sobib hästi pikaajaliseks säilitamiseks, kuid soovitame selle sisu ümber kallata klaaspurki. Meie taimede ja marjade kaunis välimus lausa kisendab selle järele, et olla nähtaval.

Tee keskkonnasõbralik ja teadlik valik – osta talvevarud hulgipakendis

Rabamari mahedalt kasvatud taimeteede valiku leiad meie e-poest:

https://rabarajad.ee/tootekategooria/taimeteed/

Sulle võib ka meeldida

No Vestlus

    Kommenteeri