0
Mõtterännakud Toidurännakud

Kuldne kuu poeb koogi sisse

Kuldne kuu on põhjus, miks maailmas meri tõuseb ja mõõnab. Kuu sätib paljut muudki meie elus. Kas elame siis kuu kontrolli all? Kas kontroll on hea või halb?

Keskaegsest ladina keelest pärineva sõna tähenduses annab mõista paljutki negatiivset, ent vaataks kontrolli positiivset poolt? Millal on kontroll hea? Päriselt hea ja kasulik?

Tõsiselt kasulikuna võib tunda oma sisemist kontrolli, kui suuta jälgida oma suhtumist. Võiks lausa öelda, et hoiakutest saab kõik alguse. Suudame ju mõelda, mis on meie jaoks oluline ja esmase tähtsusega ning sellest lähtuvalt võtame oma seisukohad. Humaansuse ja ligimese armastusega suudame päris paljut, sealt edasi on järgmisi samme juba palju lihtsam teha.

“Suudame mõelda…” Kas alati ikka suudame? Kas suudame kontrollida oma mõtteid? See oleks igatahes hea, sest sundmõtteid, tühi-tähi-prahimõtteid ega sõltuvustega seonduvaid mõtteid me ometigi oma pähe ei taha. Kui mõtted lasevad peas ringi nagu pingpongipallid, siis läheb keeruliseks. “Ommmmmmmmmm,” võiks hingata sisse ja vaadata näiteks koera silmi ning taastada rahu oma peas. Kui suudame kontrollida oma mõtteid, siis on ikka parem. Palju parem!

Mõtteist järgmine samm viib tegude ja igapäevaste harjumusteni. Neid saame kindlasti kontrollida. Alustada tibusammudega, sealt edasi jooksusammudega. Kohe ei tasu ju maratonile minna, eks ju. Harjumuste kontrollimiseks kirjutada kuhugi üles, seada midagi teistmoodi, öelda oma sõpradele. Abi küsida ei ole kunagi vale. Ja abi kasutada saab mitmeti. Oma koduse või töise keskkonna ja lähedaste toel saame võtta kontrolli ühe, teise, kasvõi kolmandagi harjumuse üle ja võit ogi meie!

Mis siis, kui kukume? Mis seal siis ikka. Kukutaksegi. Kontrollida saab seda, kas tõustakse püsti. Kontrollida saab ka seda, millal tõustakse püsti. Tagasilöökide puhul oleks vajalik veidi mõelda, kust matakas tuli ja mida edaspidi teha selle vältimiseks. Igal juhul tuleb tõusta püsti ja edasi liikuda.

Liikumine annab hea enesetunde. Liikumine toetab hoiakuid, korrastab mõtteid ning korrapärane liikumine aitab tagada häid harjumusi. Seega liikumine on suurepärane abivahend nende kõigi kontrollimiseks. Kas kisub keeruliseks? Veel mitte. See loogika meenutab veidi heegeldamist. Nõeluda muudkui edasi-tagasi, sisse-välja, alt ja pealt, siuh-sauh, tulemuseks ilus kindel muster, mis püsib.

Ilus muster teeb meele heaks ja toob tänutunde rindu. Tänutunne meenutab, et kontrollida saame seda, kuidas käitume teistega. Ent kas alati oskame?

KULDSE KUU KÕRVITSAKOOK

Kui asi koogiretseptidesse puutub, siis minuga juhtub tihtipeale, et igasugune kontroll kaob. Ja kui keegi hiljem küsib “Mis sinna koogi sisse siis sai?”, pole väga kindel, et oskan alati vastata. Siiski juhtub aegajalt, et ajan näpuga järge mõnes uues retseptis, eriti kui on tegemist uut sorti koostisosaga, mida ma varem proovinud ei ole. Kõrvits koogi sees näis mulle just selline kahtlane tegelane, kes oma mahlakuse ja retseptis koguseid vaadates ka suure hulga tõttu kõhklusi tekitas. Püüdsin sedakorda siis täie mõõduga retseptis rida realt näpuga järge ajada. Ega see mul ikkagi 100% ei õnnestunud. Retsepti eest olen tänu võlgu My Feldt‘ile, kelle retsepti juures oli tõsiselt pilkupüüdev koogipilt.

Õpetust lugema asudes pani mind ohkama jällegi tõsiasi, et kõrvitsat tuli riivima hakata. Suuri köögimasinaid ma ei armasta, seega võtsin aga oma uhke käsiriivi ja kukkusin nühkima. Mõnus mediteeriv tegevus, selgus pärast. Kui nii suur hulk kõrvitsat riivitud sai, et see praktiliselt enam kaussi ära ei mahtunud, siis oli pea tühi ja naer tikkus peale.

Kuldse kuu kõrvitsakook

riivi 330 grammi kõrvitsat

lükka ahi sooja, 185 kraadi peale

riivi umbes 40 grammi õuna, kooreta

sega omavahel 210 grammi kaerajahu, 30 grammi küpsetuspulbrit,

näpuotsaga soola ja 6 grammi kaupa nii kaneeli kui soovi korral kuivatatud riivitud ingverit

sulata potis 150 grammi võid, sega sinna sisse riivitud kõrvits ja õun ning riivi 2 apelsini koort ka sisse

vahusta 4 muna ja 315 grammi roosuhkrut

sega kuivainete segu munavahu sekka ning lisa ka kõrvitsasegu

kook küpseb ahjus umbes 40 minutit ning tahab pärast veidi jahtuda

kaunista Rabamari teepuruga, näiteks saialilleseguse taimeteepuruga “Restore & Relieve”

Mis siis lõpuks öelda? Kas kontrollisin ennast ning tegin koogi täpselt retsepti järgi? Eip. Ma hoopis kontrollisin oma soovi läheneda loovalt ja kasutada ära köögikappides leiduvat kraami. Loe: tarbi vähem, tarbi targalt! Myl oli retseptis speltajahu, mina panin kaerajahu, kuna kapis oli parasjagu just kaerajahu. Originaalis läks koogi sisse ka ingverit, mul ei olnud (kuigi soovitan, ilmselt teeb mõnusa särtsu veel sisse). Enamasti kasutan kodus päris ingverit, mitte pulbrit. Seekord ei juhtunud kumbagi olema.

Ütlen ausalt, et nii mahlast kooki pole ma ammu saanud! Hirmus maitsev, järgmisel päeval ka veel. Arvatavasti saab erinevaid õunu kasutades ka erineva maitseelamuse – saate ise valida kas magusama või hapuma nüansi. Kontrollige ise oma kooki, eks ole, hihihiii!

Tänutundest – isadepäev tulemas, see on täpselt sobiv keeks pühapäeva hommikuks.

Sulle võib ka meeldida

No Vestlus

    Kommenteeri